Search
Close this search box.

Vaatamisväärsused Raplamaal

Kahe torniga kirik ja kirju mõisaajalugu, metsavendade rajad ja iidsed linnused. Lase Raplamaal sulle oma lugu jutustada!

Leitud 7 objekti

Hõreda mõis

Hõreda mõisa tekkimist on esimest korda mainitud 1627. aastal. Alles 1812. aastal valminud klassitsistlik peahoone kuulub eesti mõisaarhitektuuri väljapaistvamate esindajate hulka. 17. sajandi mõisate reduktsiooni ajal vabastati mõis reduktsiooni alt, sellest ajast tuntakse mõisa Hordel’i (või Hördell) nime all.  Hetkel seisab mõis tühjana eraomandis ja sellele on jalgsi ligipääs huvilistele ja giidiga tuuritajatele.

Sutlema mõis

Rüütlimõis on 15. sajandist, peahoone 17. sajandist. Barokkansambel uhke väravatorniga vabakujunduslikus pargis, unikaalne tiikide süsteem. Mõisas tegutseb külastus- ja kultuurikeskus “Rändava Kunstniku Kodu”. Põhiekspositsioonis on G. Welte´, G.A. Hippiuse, O. Ignatiuse ja C. Waltheri maalid, lisaks temaatilised näitused ja üritused. Mõisas tegutsevad pühapäevamaalijad. Tule Sinagi maalima ajaloolisesse keskkonda! Pakutavad teenused: Hageri kihelkonna pärandkultuuri objektide tutvustamine, vanamuusikakontserdid, ümberkehastumine ajaloolisteks isikuteks (kostüümilaenutus), loodusmatkad, fotojaht.

Alu mõis ja mõisapark

Mõis asub ilusas Alu alevikus ja peahoone juures asub maaliline park koos tiigiga. Mõis on Eestis üks omapärasemaid neogooti stiilis mõisahooneid. Mõisa arhitektuur on mõjutatud keskaegsest linnusearhitektuurist.  Kõrvalhooneid on säilinud vähe, vaatamisväärseim on neogooti stiilis ait. Kas teadsid, et Alu mõisast pärinevad esmateated 1409. aastast ning mõis oli arvatavasti juba keskajal kivihoonestusega.

Ingliste Rüütlimõisa kultuuriait ja Ingliste Rüütlimõis

Ajaloolise tausta ja hea auraga Ingliste Rüütlimõis ja kultuuriait on just õige koht etenduste, seminaride, pidude, pulmade ja muude tähtpäevade tähistamiseks ning ka ürituste ja võistluste korraldamiseks.  Ingliste küla, mille keskmes rüütlimõis asub, on esmalt mainitud aastal 1456. Küla valiti 2007. aastal Raplamaa ilusaimaks. Kultuuriaidas on võimalik kasutada spordisaali, nautida sauna, kasutada 5 erinevat saali, suurt 200 m2 katuseterrassi, grillida või pidada väliüritusi iidses mõisapargis. Pargis on võimalik ka telkida ja discgolfi mängida

Raikküla mõis

Raikküla mõisa peahoone on üks kauneimaid klassitsistliku stiili näiteid Eestis. Terviklikult on säilunud mõisaansambel, mis on tuntud kui von Keyserlingide perekonna mõis. Mõisakogudega (antiikmööbli, kaisukarude jpm.) saab tutvuda nii peahoones, kastellisaalis kui ait-kuivatis. Huvitav teada: – O. von Bismarck, C. Darwin, J. S. Bach jt. on nimed mõisa ajaloost, kellest räägitakse põneva ekskursiooni käigus. – Kõrgetasemelised konverentsid ja koolitused, millega arendatakse mõisakultuuri terves Eestis. – Võimalus on välja rentida oma ürituste jaoks unikaalset kastellisaali või tervet mõisaparki.

Atla Mõis

Atla mõisa on esmalt mainitud Taani hindamisraamatus 1241. a. Esmane äramüügidokument pärineb aastast 1410. a. von Treydenitele. Vahepeal on siin elanud mitmeid uhkeid suguvõsasid. Viimane saksa soost omanik Alexander Konstantin von Barlöwen suri 1915. a. Praegune mõisahärra Raivi Juks ostis lagunenud mõisa 1997. aastal. Häärber on nüüd kasutusel pere elumajana. Mõisas asub Mõisakeraamika tehas ja Moosivabrik, mida saab etteteatades külastada. 

Sutlema mõisa väravatorn

Sutlema mõisa väravatorn on osa omanäolisest Sutlema mõisakompleksist. Esmateade Sutlema mõisast pärineb 1425. Huvitav teada: *Säilinud väravatorn on üks vähestest mõisate suurejoonelistest väravaehitistest Eestis; *Barokse tornikiivriga väravatornist saad nautida vaadet nelja ilmakaare suunas; *Põhjapoolse torni asemele ehitati 19. saj lõpul viinavabrik; * 1950-ndatel käisid külanoored torni teisel korrusel tantsimas.
Rapla-keskväljak-autor-Siim.Solman_

Rapla keskväljak

2018. aastal avatud Rapla keskväljak on osa “EV 100” programmist, mille tulemusena said keskväljakud endale veel mitmed Eesti linnad peale Rapla. Keskväljak on kaetud eritasapinnaliselt betoonplaatidega ning rajatud on lipuväljak, värviline purskkaev, rattaparklad, mänguplats, istumisalad ja kõrghaljastus.

Keskväljaku ääres on hubane kohvik “Hollivuud Lounge” ja neljapäeviti toimub “OTT” ehk otse tootjalt tarbijale laat. 

Okta Centrum Raplas. Foto Siim Solman

Okta Centrum

1977. aastal valminud KEK-i hoone on kui monument nõukogudeaegsele arhitektuurile. Ehitis meenutab maandunud UFO-t.

Huvitav teada:

  • Hoones on kõik kaheksanurkne – nii põhiplaan kui ka isegi prügikastid.
  • Efektne on maja ruumilise peegeldusena näiv kaheksanurkne tiik.
  • Hoone arhitektid on Toomas Rein ja Aulo Padar.
  • Nõukogude ajal käidi erilist hoonet uudistamas üle kogu Nõukogude Liidu.
kunstikeskuse+pilt1_

Raplamaa Kaasaegse Kunsti Keskus

Kui soovid oma kunstialast teadlikkust tõsta ja loovust arendada, saad meie erinevatel kunstikursustel omanda uusi oskusi. Korraldame ka erinevaid kultuuri- ja kunstiüritusi, koolitusi, töötube, õppereise, loome kunstiprojekte ja teeme koostööd muude loomevaldkondade esindajatega.

Raplamaa Kaasaegse Kunsti Keskus on välja kasvanud Rapla Kunstiseltsi Õpikojast. Rapla KKK tutvustab Eesti kaasaegset kunsti nii Eestis kui ka väljaspool Eestit.

Meie missiooniks on kunst. Kui ka Sina oled kunstihuviline, tule ja loome koos uusi väärtusi. Kursused on ettetellimisel. Näituste ajal avatud T-P 15-18.

Skip to content